Nauji darbuotojai – naujos rizikos. Kodėl priešgaisriniai mokymai turi būti nuolatiniai, o ne vienkartiniai?

Kiekvienas naujas darbuotojas organizacijoje įneša ne tik naujų idėjų ir energijos, bet ir neišvengiamai keičia nusistovėjusią darbo aplinką. Šie pokyčiai gali būti visai nematomi, tačiau jie reikšmingai veikia ir organizacijos saugumą. Priešgaisrinė sauga – viena iš sričių, kur nauji kolektyvo nariai gali tapti tiek stiprybe, tiek silpnąja grandimi, priklausomai nuo to, kaip organizacija prieina prie nuolatinių mokymų.

Daugelis organizacijų skiria dėmesį priešgaisriniams mokymams tik įdarbinimo metu. Naujokams pateikiamos instrukcijos, parodomi evakuacijos keliai, supažindinama su gaisro gesinimo priemonėmis. Tačiau šie vienkartiniai mokymai dažnai lieka tik formalumas, o gautos žinios greitai išsisklaido kasdienių darbų sūkuryje.

Kuo rizikas kelia vienkartiniai mokymai?

Įsivaizduokite situaciją – prieš metus parengėte išsamų evakuacijos planą, surengėte priešgaisrinius mokymus visiems darbuotojams. Nuo to laiko kolektyve pasikeitė 30% žmonių. Dalis jų gavo standartinį instruktažą įsidarbinimo metu, kiti – minimalią informaciją iš kolegų. Ir štai – nelaimė. Kaip manote, ar nauji darbuotojai žinos, kaip elgtis? Ar jie taps pagalbininkais evakuojant kitus, ar priešingai – papildoma našta patyrusiam personalui?

Praktika rodo, kad net ir profesionalai ekstremaliomis sąlygomis dažnai elgiasi neprognozuojamai, ką jau kalbėti apie žmones, kurie niekada nedalyvavo realių situacijų modeliavimuose. Tik nuolatinis žinių atnaujinimas gali užtikrinti, kad kritinėje situacijoje veiksmai bus automatizuoti ir efektyvūs.

Kodėl žmonės pamiršta?

Mūsų smegenys išlaiko informaciją, kuri reguliariai naudojama arba kuri susieta su stipriais emociniais išgyvenimais. Kadangi gaisrai ir kitos nelaimės vyksta retai (laimei), teorinės žinios, negautos praktikoje, išsitrina. Tyrimai rodo, kad po mėnesio žmogus prisimena vos 20% informacijos, išgirstos vienkartinio mokymo metu.

Dar daugiau – net jei darbuotojai ir prisimintų teorines žinias, praktiniai įgūdžiai be reguliaraus kartojimo tiesiog neįsitvirtina. Kaip atpažinti ankstyvuosius gaisro požymius? Kur tiksliai yra artimiausias gesintuvas? Kaip jį aktyvuoti? Ar darbuotojas žinos, kokio tipo gesintuvą naudoti skirtingo tipo gaisrui? Šiuos klausimus galima išspręsti tik reguliariai treniruojantis.

Nuolatinių mokymų nauda

Reguliarūs priešgaisriniai mokymai kuria saugesnę darbo aplinką keliais būdais:

  1. Įgūdžių formavimas. Priešgaisrinės saugos įgūdžiai, kaip ir bet kurie kiti, reikalauja praktikos. Reguliarūs mokymai padeda darbuotojams įsiminti evakuacijos kelius, gaisro gesinimo priemonių vietas ir naudojimo principus.
  2. Komandinis darbas. Gaisro atveju svarbiausia – koordinuoti veiksmai. Nuolatiniai mokymai sustiprina darbuotojų tarpusavio komunikaciją kritinėse situacijose.
  3. Adaptacija prie pokyčių. Pastatai keičiasi, įrengiama nauja įranga, keičiasi darbo procesai. Visi šie pokyčiai turi būti įtraukti į atnaujintą evakuacijos planą, o darbuotojai – supažindinti su naujovėmis.
  4. Psichologinis pasiruošimas. Žmonės, kurie yra praktiškai pasirengę ekstremaliai situacijai, patiria mažiau streso ir gali priimti racionalius sprendimus.
  5. Naujų darbuotojų integracija. Bendri mokymai padeda naujiems darbuotojams greičiau integruotis į kolektyvą ir perimti organizacijos saugumo kultūrą.

Sprendimai šiuolaikinėms organizacijoms

Šiandien priešgaisrinių mokymų organizavimas nereikalauja didelių išteklių ar darbo pertraukimų. Modernios technologijos leidžia planuoti ir vykdyti mokymus efektyviai:

  • Virtualios simuliacijos leidžia darbuotojams išbandyti evakuacijos scenarijus virtualioje aplinkoje, kuri atkuria tikslų jų darbo pastatą.
  • Mobiliosios programėlės pateikia priešgaisrinės saugos priminimus, testus ir trumpas praktines užduotis, kurias galima atlikti per kelias minutes.
  • Mikromokymai – trumpi (3-5 min.) praktiniai užsiėmimai, kuriuos galima integruoti į įprastus susirinkimus ar pertraukas.
  • Interaktyvūs žaidimai paverčia mokymosi procesą įdomiu ir įtraukiančiu.
  • Profesionalūs pratybų organizatoriai padeda sukurti realius scenarijus ir pravesti praktines treniruotes su minimaliomis darbo proceso pertraukomis.

Investicija į ateitį

Nuolatiniai priešgaisriniai mokymai – tai investicija, kuri atsiperka keliais lygmenimis. Pirmiausia, tai sumažina nelaimių tikimybę, nes darbuotojai geriau atpažįsta potencialias rizikas ir gali užkirsti kelią gaisro plitimui ankstyvose stadijose.

Antra, nelaimės atveju tinkamai apmokyti darbuotojai gali išgelbėti ne tik save, bet ir kolegas, klientus, turtą. Trečia, organizacijos, kurios rūpinasi darbuotojų saugumu, kuria pasitikėjimo atmosferą ir demonstruoja atsakingą požiūrį į verslą.

Galiausiai, daugelyje šalių veikiantys įstatymai reikalauja reguliarių priešgaisrinių mokymų – jų nesilaikymas gali sukelti teisines ir finansines pasekmes.

Organizacija, kuri sistemingai rūpinasi priešgaisrine sauga, ne tik vykdo teisinę prievolę, bet ir investuoja į savo žmonių saugumą bei verslo tęstinumą. O nauji darbuotojai tokioje aplinkoje tampa ne rizikos faktoriumi, bet pilnaverte komandos dalimi, pasiruošusia tinkamai reaguoti bet kokioje situacijoje.