Aukštaitija – vienas nuostabiausių Lietuvos regionų, garsėjantis savo ežerais ir upėmis. Šis kraštas idealiai tinka aktyviam poilsiui gamtoje, ypač baidarių turizmui. Aukštaitijos upės žavi savo įvairove ir nepakartojamu grožiu, o baidarės su nakvyne tampa vis populiaresniu būdu pažinti šį kraštą.
Aukštaitijos upių įvairovė
Žeimena
Žeimena – viena gražiausių ir romiausių Aukštaitijos upių. Ji teka iš Žeimenio ežero ir įteka į Nerį. Upė pasižymi skaidriu vandeniu ir ramia tėkme, todėl puikiai tinka pradedantiesiems irkluotojams ir šeimoms su vaikais. Žeimenos pakrantės apaugusios medžiais, kurie suteikia malų pavėsį karštomis vasaros dienomis. Plaukimas Žeimena prilygsta meditacijai – ramiai slysti vandens paviršiumi stebint žalias pakrantes yra neįkainojamas poilsis.
Lakaja
Lakaja – viena įdomiausių Aukštaitijos upių, tekanti per Labanoro regioninį parką. Ši upė žinoma dėl savo nepaprastai švaraus vandens ir vingiuotos vagos. Plaukiant Lakaja galima pamatyti įspūdingus gamtos vaizdus, o jos pakrantėse aptinkamos retos augalų ir gyvūnų rūšys. Nors kai kuriose vietose pasitaiko slenksčių ir rėvų, didžioji upės dalis yra nesudėtinga, todėl tinka įvairaus patyrimo irkluotojams.
Šventoji
Šventoji – ilgiausia Aukštaitijos upė, tekanti per didelę dalį regiono. Ji prasideda Zarasų rajone ir pasiekia Ukmergę bei Jonavą. Šventosios maršrutai skiriasi savo sudėtingumu ir kraštovaizdžiu – nuo ramių atkarpų iki energingesnių ruožų su nedideliais slenksčiais. Plaukiant Šventąja, galima išvysti istorines vietoves, senovinius malūnus ir kultūrinius paminklus. Šventosios pakrantės turtingos įvairiomis stovyklavietėmis, todėl ji idealiai tinka kelių dienų žygiams.
Siesartis
Siesartis – nedidelė, bet žavinga Aukštaitijos upė, tekanti per Molėtų ir Ukmergės rajonus. Jos vagą puošia neaukšti slenksčiai ir ramūs ruožai, kurių kaita sukuria įdomų plaukimą. Upės pakrantės apaugusios mišku, todėl plaukiant galima mėgautis vėsa net ir karščiausią dieną. Siesarties maršrutas puikiai tinka savaitgalio išvykai, derinant plaukimą su nakvyne gamtoje.
Virinta
Virinta – nedidelė Šventosios intakas, tekantis per Molėtų rajoną. Tai ramesnis ir seklesnis maršrutas, idealiai tinkantis tiems, kurie nori ramaus plaukimo be didesnių iššūkių. Virintos pakrantės žavi natūralia gamta ir ramybe, o upės vanduo yra ypač skaidrus ir švarus.
Stovyklavietės Aukštaitijoje
Labanoro regioninio parko stovyklavietės
Labanoro regioniniame parke įrengta keliolika oficialių stovyklaviečių prie upių ir ežerų. Jos aprūpintos laužavietėmis, tualetais ir šiukšliadėžėmis. Kai kuriose stovyklavietėse įrengtos pavėsinės ir stalai su suolais. Šios stovyklavietės yra puikiai prižiūrimos ir dažnai rezervuojamos iš anksto, ypač savaitgaliais.
Asvejos regioninio parko stovyklavietės
Asvejos ežeras ir jo apylinkės – dar viena populiari vieta nakvynei po dienos plaukimo. Čia įrengtos stovyklavietės su būtiniausia infrastruktūra. Asvejos apylinkės garsėja savo kraštovaizdžiu ir yra puikiai tinkamos poilsiui gamtoje.
Aukštaitijos nacionalinio parko stovyklavietės
Aukštaitijos nacionaliniame parke gausu stovyklaviečių prie įvairių vandens telkinių. Šios stovyklavietės pasižymi ypač gražia aplinka ir gerai išvystyta infrastruktūra. Kai kurios iš jų yra prie Žeimenos ar kitų upių, todėl puikiai tinka baidarių turizmui.
Privačios stovyklavietės
Aukštaitijoje veikia nemažai privačių stovyklaviečių, kurios dažnai siūlo papildomas paslaugas – pirtis, lauko virtuvę, pavėsines ar net nakvynę kaimo turizmo sodybose. Tokios stovyklavietės dažnai turi geresnes sąlygas ir yra labiau pritaikytos ilgesniam poilsiui.
Laukinės stovyklavietės
Nors oficialios stovyklavietės yra patogios, daugelis baidarių entuziastų renkasi laukines stovyklavietes prie upių. Svarbu atkreipti dėmesį, kad tokia nakvynė turi būti organizuojama atsakingai – laikantis gamtos apsaugos reikalavimų ir paliekant stovyklavietę tokią, kokią radote.
Praktiniai patarimai plaukiant Aukštaitijos upėmis
- Prieš planuojant kelionę, patikrinkite upės vandens lygį – jis gali stipriai keistis priklausomai nuo metų laiko ir kritulių kiekio.
- Aukštaitijos upės dažnai vingiuojančios, todėl reikia būti pasirengusiems ilgesniam laikui vandenyje nei nurodo oficialūs atstumai.
- Kadangi Aukštaitijoje gausu miškų, vasarą būtina apsauga nuo uodų ir erkių.
- Planuojant stovyklavietę, verta iš anksto susisiekti su baidarių nuomos paslaugų teikėjais ir rezervuoti vietas populiariose stovyklavietėse.
- Aukštaitijos regionas garsėja staigiais orų pokyčiais, todėl visada turėkite papildomų šiltų ir nepermirkstančių drabužių.
- Plaukiant nuošalesnėmis upėmis, verta turėti navigacijos priemones, nes kai kuriose vietose gali būti prastas mobiliojo ryšio signalas.
Aukštaitijos upės ir stovyklavietės suteikia unikalią galimybę patirti tikrą gamtos artumą ir atsitraukti nuo kasdienybės. Nesvarbu, ar esate patyręs irkluotojas, ar tik pradedantysis – šis regionas siūlo maršrutus kiekvienam skoniui ir patirties lygiui.