Kaip išlikti tvirtam netekus artimo žmogaus? Praktiniai patarimai pirmosioms dienoms

Artimo žmogaus netektis yra vienas skaudžiausių gyvenimo išbandymų. Šiuo nepaprastai sunkiu metu tenka ne tik susitaikyti su emociniu skausmu, bet ir spręsti daugybę praktinių klausimų. Šis straipsnis skirtas padėti jums žingsnis po žingsnio įveikti pirmuosius iššūkius po netekties.

Pirmieji veiksmai po artimojo mirties

Pirmosios valandos po netekties dažnai atrodo tarsi sapnas. Šokas ir netikėjimas gali apimti visą jūsų esybę. Šiuo metu svarbiausia leisti sau išgyventi emocijas. Nėra „teisingo” būdo reaguoti į netektį – leiskite sau jausti tai, ką jaučiate: liūdesį, pyktį, šoką ar net nejautrumą. Visi šie jausmai yra natūralūs ir teisėti. Stenkitės nepasilikti vieni – artimųjų ar draugų buvimas šalia gali suteikti bent minimalią paguodą.

Kai tik būsite pasirengę, pradėkite informuoti artimuosius apie netektį. Galite sudaryti sąrašą žmonių, kuriuos reikia informuoti. Jei jums tai atrodo pernelyg sunku, drąsiai paprašykite kito šeimos nario ar artimo draugo padėti pranešti šią skaudžią žinią.

Nepamirškite kreiptis į kompetentingus specialistus. Jei mirties faktas dar nėra patvirtintas, susisiekite su gydytoju. Tuo atveju, jei mirtis įvyko namuose, turite iškviesti greitąją medicinos pagalbą, kuri oficialiai patvirtins mirtį ir išduos reikalingą medicininį mirties liudijimą. Jeigu artimasis mirė ligoninėje, medicinos personalas padės sutvarkyti pirminius dokumentus.

Pirmosios dienos po netekties: praktiniai žingsniai

Per pirmąsias 24-48 valandas teks priimti svarbius sprendimus dėl laidotuvių. Pasirinkite laidojimo paslaugų teikėją, atsižvelgdami į savo bei mirusiojo pageidavimus, jeigu jie buvo išreikšti. Šiandien egzistuoja įvairios laidojimo formos, tarp jų ir kremavimo paslaugos Vilniuje, jei tokia buvo artimojo valia arba toks jūsų sprendimas.

Profesionalus laidojimo paslaugų teikėjas padės jums spręsti visus praktinius klausimus, susijusius su:

  • Velionio transportavimu
  • Kūno paruošimu laidotuvėms
  • Karsto ar urnos parinkimu
  • Laidotuvių ceremonijos organizavimu

Šiuo laikotarpiu svarbu pasirūpinti ir reikalingais dokumentais. Jums prireiks gauti medicininį mirties liudijimą, o vėliau kreiptis į civilinės metrikacijos skyrių oficialaus mirties liudijimo gavimui. Dažniausiai šiuos formalumus padeda sutvarkyti laidojimo paslaugų įmonė, tačiau verta žinoti, kokie dokumentai bus reikalingi. Taip pat reikėtų pradėti rinkti dokumentus, kurių prireiks tvarkant palikimą ir kitus teisinius reikalus.

Laidotuvių planavimas

Planuojant laidotuves, svarbu atsižvelgti į velionio pageidavimus, jei jie buvo išreikšti, bei šeimos tradicijas. Nuspręskite, ar norite organizuoti tradicines laidotuves, ar minimalią atsisveikinimo ceremoniją. Išsiaiškinkite:

  • Kur vyks atsisveikinimas (namuose, šarvojimo salėje, bažnyčioje)
  • Kur bus palaidotas ar išbarstytas velionis
  • Ką įtraukti į laidotuvių ceremoniją (maldas, eiles, muziką, prisiminimus)
  • Kas sakys atsisveikinimo kalbas

Nebijokite kreiptis pagalbos į artimuosius – laidotuvių organizavimas yra sunki našta gedint. Pasidalinkite užduotimis su šeimos nariais ir draugais.

Finansiniai klausimai

Laidotuvės reikalauja finansinių išlaidų, todėl verta išsiaiškinti:

  • Ar velionis turėjo laidotuvių draudimą
  • Kokios finansinės paramos galima tikėtis iš valstybės (laidojimo pašalpa)
  • Koks yra jūsų biudžetas
  • Kokie yra įvairių laidojimo paslaugų kainų skirtumai

Padiskutuokite su laidojimo paslaugų teikėju apie galimybes, atitinkančias jūsų finansines galimybes.

Emocinė savijauta ir savipriežiūra

Tvarkant visus šiuos praktinius reikalus, nepamirškite pasirūpinti savimi. Netektis – tai laikas, kai ypač svarbu:

  • Išsimiegoti, nors tai gali būti sunku
  • Reguliariai valgyti, net jei nejaučiate alkio
  • Neužmiršti gerti pakankamai skysčių
  • Priimti kitų pagalbą
  • Skirti laiko apmąstymams ir gedėjimui

Gedulas nėra tik emocinis procesas – jis stipriai veikia ir fizinę būklę. Nustebsite, kiek daug energijos pareikalauja netekties išgyvenimas. Leiskite sau pailsėti ir atsitraukti, kai to reikia.

Pagalba vaikams

Jei šeimoje yra vaikų, jie taip pat išgyvena netektį, tik dažnai kitaip nei suaugusieji. Kalbėkite su jais atvirai, bet atsižvelgdami į jų amžių. Paaiškinite, kas įvyko, naudodami paprastus ir aiškius žodžius. Leiskite jiems užduoti klausimus ir išreikšti savo jausmus, net jei tai kartais atrodo nepatogiai. Vaikams svarbu jaustis įtrauktiems į gedėjimo procesą, tačiau atsižvelkite į jų norus ir leiskite jiems dalyvauti laidotuvėse tik jei jie to nori.

Pirmosios savaitės po laidotuvių

Pasibaigus laidotuvėms, dažnai atrodo, kad gyvenimas turėtų grįžti į įprastas vėžes, tačiau gedulo procesas tik prasideda. Šiuo laikotarpiu svarbu:

  • Prisiimti tik tiek atsakomybių, kiek galite pakelti
  • Neskubėti grįžti į darbą, jei nepasirengę
  • Išnaudoti siūlomą atostogų laiką dėl šeimos nario netekties
  • Ieškoti paramos grupių ar profesionalios pagalbos, jei jaučiate poreikį
  • Pradėti tvarkyti velionio paliktus teisinius ir finansinius reikalus

Išsilaikyti tvirtam netekus artimo žmogaus nėra lengva. Tai kelionė, kurioje bus ir šviesesnių, ir tamsesnių dienų. Svarbu žinoti, kad gedėjimas nėra procesas, kuris kada nors visiškai baigiasi – jis keičiasi ir ilgainiui tampa lengviau pakeliama gyvenimo dalimi. Leiskite sau gedėti savu tempu ir neignoruokite savo jausmų.

Atminkite, kad kreiptis pagalbos nėra silpnumo ženklas. Priešingai – tai rodo jūsų vidinę stiprybę ir ryžtą įveikti šį sunkų gyvenimo etapą. Netektys yra neišvengiama gyvenimo dalis, tačiau su artimųjų parama ir rūpesčiu savimi galima atrasti kelią per šį tamsų laikotarpį.